Hakkımda

Fotoğrafım

Astrolog Semavii. Aylık burç yorumları, yıllık burç yorumları ve Astroloji makaleleri, Astroloji Danışmanlık
sema_mavii@hotmail.com Tel: 05539830191

10 Kasım 2016 Perşembe

14 KASIM DOLUNAYININ TÜRKİYE’YE ETKİLERİ

14 KASIM DOLUNAYININ TÜRKİYE’YE ETKİLERİ

14 Kasımda Boğa burcunun 22, 5 derecesinde bir dolunay gerçekleşecek.

Bu dolunay son 70 yılın en büyük dolunayı diye geçiyor. Astrolojik açıdan bakınca da gerçekten önemli bir dolunay gibi gözüküyor. Tarihe çentik atacak bir dolunay olabilir diye düşünüyorum.

Dolunayda Ay Boğa’da iken, Güneş onun zıt burcu Akrep’te olacak. Türkiye Akrep burcu ülkesi olarak bu dolunaydan etkilenecektir doğal olarak. Hem Akrepte Güneşin olması hem Ay’ın zıt burç Boğada olması ülke için önemini gösteriyor.
images.jpg


Ayrıca Türkiye’nin Drakonik haritasında (ruhun/özün haritası) Güneş 25 derece Boğada, bundan dolayı da Boğa dolunayı önemlidir Türkiye için. Hele Boğa Dolunayı 22,5 derecede, yani Drakonik Güneş’in derecesine yakın bir derecede olunca daha fazla önem kazanıyor.


Boğa dolunayına incelediğimde, dikkatimi çeken genel tabloya göre, “Bu dolunay bir bitişin dolunayı” dedirtiyor bana..

Bu “bitiş” ne şekilde olacak, nasıl olacak, bunun üzerine yine yıldızları inceleyerek vardığım sonuca göre, bir şeyin miyadının dolması, tamamlanması ve bitmesine işaret eden yıldızlar görüyorum. Transit yıldızlar sanki bu yöne doğru ilerliyor gibi.. Yani, bir tamamlanma ve hatta bitişe doğru.

Hayırlı bir tamamlanma, hayırlı bir bitiş olsun diyorum ülkemiz için.

Peki, bu neyin bitişi olabilir? Bir siyasetin mi, bir dönemin mi, bir anlayışın mı, yoksa başka bir şeyin mi? Bitiş arkasından yeni başlangıç getirecek mi? Vs vs vs..

Bunun için, Türkiye’nin doğum haritası üzerinde Boğa dolunay yıldızlarının detaylarına geçmek gerekir.

Haritada ilk başta dikkatimi çeken, Boğa dolunayının Türkiye’nin Akrep Jüpiter’ine karşıt açıda ve Aslan Neptün’e kare açıda olması. Güneş Akrepte ülkenin Jüpiteriyle kavuşum açısı yapıyor ve Neptün’le kare.. Bunlar açısal bazda önemli dolunay aktörleri..

Gelelim dolunayın gerçekleştiği Boğa ve zıt burcu Akrepin yönetici gezegenlerine.. Çok önemlidir yönetici gezegenler astrolojik olarak bir olayı yorumlarken.

Boğa Dolunay haritasında, Boğa burcunun yöneticisi Venüs Oğlakta.. Oğlak-Boğa birbirine iyi enerji gönderen, en azından olumlu-olumsuz destek enerji gönderen burçlardır.. Açı yapmıyor Venüs ama aynı elementte yani toprak elementinde. Venüs ülkenin Marsına kare açı yapmaya ve Plüton’una karşıt açı yapmaya doğru ilerliyor. Ayrıca, dolunay haritasının Yükseleni de Boğa ve Venüs Yükselene iyi açılı. Bu duyguları kontrol etmek, kontrolü elden bırakmamak adına iyi bir açı diyebilirim.

Akrepin yöneticilerinden Mars Kovaya geçmiş durumda, Mars ülkenin 8.evi üzerinde geziyor ve ülkenin Akrep Güneşine kare açıda.. Bir gezegenin kendi yönettiği burca sert/kare vs açı yapması pek iyi değildir, en hafif haliyle engel çıkarıcı ve zorlayıcı bir enerjidir.

Marsın 8.evde olması önemli. 8.ev “ortak para, yatırım, vergi, sigorta, ülkenin hazinesi, ülkenin borç-alacak” durumunu temsil eder. Ayrıca 8.ev “mahkeme, resmi işlerle” de dolaylı olarak alakalıdır. Ve tabii 8.ev deyince, akla gelen bir başka konu maddi veya ruhsal olarak “ölüm”dür. Yani, ya fiziksel bir ölümü veya ölmek, yeniden doğmak, dönüşmek anlamındadır.

Boğa burcu genel olarak “para, değerler, kaynaklar, ekonomi, doğa, toprak, alım-satım işleri, sahip olunan önemli değerli mal veya eşyalar, ilişki, sevgi, maddi güç”ü temsil eder.

Buradan anlıyoruz ki, bu dolunayda ülkede para, vergi, borçlar, faiz vs konusu gündemde olacak. Dolar, faiz, borçlar ülke gündemini etkileyecek, gündem konusu olacak gibi.

Boğa burcu “topraklar”ı da ilgilendirdiği için, bu dolunayda deprem, sel, fırtına vs doğa olaylarına karşı da dikkatli olmak gerekir derim. Boğa dolunayının ülkenin Jüpiter ve Neptün’e sert açısından dolayı dikkat etmek lazım derim doğa olaylarına, özellikle deprem konusuna. İnş olmaz ama dikkatli olmak faydalı olur derim. Mars Güneşe kare açı yapınca ayrıca, can kaybı riskine karşı dikkat etmeli derim.

Ay ülke astrolojisinde özellikle toplumu, halkı temsil eder. Ay Boğada güçlüdür, yücelimde kabul edilir. Yani güçlü ve iyisi-kötüsüyle gücünü birden gösterme potansiyeli olan konumda. Zaten Türkiye’nin Yükselen burcu Yengeç ki, Yengeç Ay tarafından yönetilen burçtur. Ay güçlü konumda olunca, demek ki, bu dolunay “halkın gücü”nü göreceğimiz bir dolunay olacaktır ayrıca.

Peki, halkın gücünü ne şekilde göreceğiz?.. Kanımca, halk yönetimin hangi eylemlerini, hangi siyasetini destekliyor veya desteklemiyor, bunu göreceğiz. Son 5-6 aydır ülkede olan olaylar, yapılan siyaset, olaylar vs üzerine halkın duygu ve düşüncelerini anlayacağız. Boğa değerler demek ve Venüs Oğlakta halkın sorumluluk duygusunun yükseleceğini gösteriyor.. Değerlerine sahip çıkmak, ülkede olan biteni onaylayarak ya da onaylamayarak sorumluluk alacak görünüyor halk.

Boğa dolunayı ülkenin Jüpiteri ve Neptünüyle sert açılı olunca, halkın duygularının yoğunlaşması ve patlaması riski var.. Dikkat etmek lazım, sağduyulu bir kontrol lazım..

Boğa ülke haritasında aynı zamanda “Meclis”i yöneten evde, Koç burcuyla beraber Meclisi temsil eden bir burç. Demek ki, Meclis de bu dolunayın tetiklediği olayların mekanlarından, sahnesinden biri olacak görünüyor.

Merkür ilginç bir pozisyonda ayrıca.. Marsla iyi açıda, transit Neptün’le ve ülkenin Uranüsüyle kare açıya doğru ilerliyor ve transit Satürn’le kavuşuma doğru ilerliyor.. Merkür-Satürn açısal etkileşimleri, planda ya da görünürde olmayan, önceden belli olmayan, birden değişen plan ve programın, değişen gündemin ardından gelen bazı siyasi şahısların görev değişimine işaret ediyor. Yani, bu dolunayın ardından, kanımca 29 Kasımdaki Yay Yeniayıyla birlikte, siyasette bazı isimlerin değişeceğinin işaretini veriyor olacak gibi.  

Dolunayın yöneticisi Venüsün Oğlakta ülkenin Plütonuna karşıt açıya doğru ilerlemesi, Akrep Güneşin yöneticisi Marsın Kovada 8.evde olması ve Güneşe kare açısı, tanınmış, ünlü ve önemli bir kişinin sağlığı adına pek iyi değil. Güneş-Mars karesinde kalp problemine dikkat etmek gerekir.

Bu dolunayın bir özelliği daha var gibi.. Ay-Jüpiter karşıt açısı ve Neptün karesi, önemli bir konuyu veya sırrı açığa çıkarabilir.

Jüpiter ayrıca yargı, adalet ve mahkemeyle ilgili gezegenlerden biridir. Bu konuda problemlerin çıkması da mümkün.

Ayrıca birilerinin yurt dışına gitmesi, yurt dışına kaçması veya yakalanması gibi bir durum da gündeme gelebilir.. Marsın Kovada olması, Jüpiterle açısı filan bu tür bir durum da ortaya çıkarabilir.

Terör konusunda bakınca dolunaya.. Daha çok sınır dışında olaylar olabilir gibi görünüyor.

Başa dönersek… Bu dolunay bir dönemin tamamlanmasının, bir bitişin dolunayı dedim..

Evet, bu bir bitişin dolunayı.. Ne tür bir bitiş olacak, bunu göreceğiz. Yanılmıyorsam eğer, ki yıldızlar yanlış söylemez, yıldızları yorumlayan Astrologdur, yanlış veya doğru yorum ona aittir. Özetle, ben bu dolunayı “bir bitişin dolunayı” diye görüyorum.

Dolunay 29 Kasıma kadar etkili olur.

Yıldızlar ülkemize ve bize ışık tutsun..!


Astrolog Semavii 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder