Hakkımda

Fotoğrafım

Astrolog Semavii. Aylık burç yorumları, yıllık burç yorumları ve Astroloji makaleleri, Astroloji Danışmanlık
sema_mavii@hotmail.com Tel: 05539830191

4 Mayıs 2017 Perşembe

İLİŞKİ ASTROLOJİSİNDE GEZEGENLERİN ANLAMI VE GÖREVİ


İLİŞKİ BAĞLAMINDA GEZEGENLERE KISA BİR BAKIŞ

(NOT: ASTROLOJİ-SİNASTRİ: İLİŞKİ ANALİZ KILAVUZU (PDF) KİTABIMDAN ALINTI.)

Sinastri haritası incelerken, gezegenin ne anlama geldiğini bilmek ilk önemli şeydir, ondan sonra bulunduğu ev ve açısına bakar, açının kapsamına göre yorum eklersiniz. 

Gezegenlerin içeriğini, etkisini anlamanın en kestirme yolu, sembolikler üzerinden gezegenleri okumaktır. Gezegen semboliklerini bir önceki bölümde verdim. Gezegenler ve açıları üzerine kapsamlı ve detaylı bilgi için bir sonraki Gezegenler ve açıları bölümüne bakınız. 

Burada ilişki bağlamında gezegenleri kavramada yardımcı olacak bir ön bilgi sunmak isterim. 

GÜNEŞ 

Bir ilişkide kendinizi nasıl var ediyorsunuz, kimliğinizi nasıl ortaya koyuyorsunuz ve nasıl bir karakter yapısına sahipsiniz, Güneş bunları anlatır. 
Sinastri haritasında Güneş’iniz rahat ve iyi açılar alıyorsa partnerin gezegen ve akslarında, kendinizi o ilişkide rahat, kolay ifade eder, görüldüğünüzü, varlığınızın ve kimliğinizin kabul edilip, benimsendiğini hissedersiniz. Bu tür bir ilişkide kendinizi mutlu hissedersiniz, çünkü var sayıldığınız, kabul gördüğünüz, değerinizi hissettiğiniz bir ilişkidir bu. Partnerinizin sizi önemsediğinin bir işaretidir ayrıca. 

Örn; Güneş’iniz Kova ise, özgürlüğünüze saygı duyan, sıradışı fikirlerinizi beğenerek dinleyen bir partnerin yanında keyiften mest olursunuz. Varlığınızın kabul görmesi sizi ışıl ışıl parlatır. Bu güzel kabule siz de Güneş’e has özelliklerinizle katkıda bulunursunuz, ilişkiye güç ve hayat verirsiniz. Partneriniz sizin yanınızda hiç sıkılmaz, güzel ve güçlü, yaşayan, canlı ve ilerleyen bir ilişkisi olduğunu düşünür. Böyle biriyle çift olmak, partnerin hoşuna gider. 

Güneş açıları sert ise, o zaman Güneş kişisi ilişkiye egosunu fazla yansıtıyor demektir, ilişkide ego yüzünden çatışma ve rekabet ortamı doğabilir, bu birlik ve beraberlik duygusunun gelişmesinin önünde bir duvar oluşturabilir. Diğer olasılıkla, Güneş’i partnerinin gezegen veya aksından sert açı alan kişi, kendini ilişkide rahat ifade edemediğini, kendini baskı altında hissettiğini düşünebilir. Partnerin onu değiştirmek istediğini hissedip tepki gösterebilir. Tabii açısal bağlantıda Güneş baskınsa, karşısındakini beğenmeyen, değiştirmek isteyen Güneş kişisinin ta kendisidir. İlişki bu tür çatışmalı enerjilerden yara alabilir. 

Güneş kişisi olarak, erkekseniz, eril özelliklerinizin benimsenmesini istersiniz bu ilişkide. Kadınsanız, varlığınızın ve kişiliğinizin onaylanması hissini yaşamak istersiniz. 

Öte yandan kadın haritasındaki Güneş erkeği temsil eder ilişki bağlamında, dolayısıyla Sinastride kadın olarak sizin Güneş’iniz erkek partnerinizin bir gezegen veya aksına uyumlu açı yapıyorsa, bilin ki, aradığınız erkeği bulmuşsunuz! 

AY 

Ay duyguları, psişik yapımızı, bilinçaltımızı, karmik geçmişi, ruhu, genetik olarak aileden, atalardan aldığımız fiziksel özellikler ve huyları, ait olma ve kök salma kapasitemizi, aileyle ilişkilerimizi, evcil yanlarımızı, yuva kurma konusundaki duygularımızı, derin ruhsal ve duygusal ihtiyaçlarımızı ve duygusal tepkilerimizi anlatır. 

Kadın haritasında anne, eş olma potansiyelini, anneyle ilişkiyi, kadınlığına yaklaşımını anlatır. Erkek haritasında, annesini, bir kadında aradığı eşe ait özellikleri, kadınlarla genel olarak anlaşma durumunu, ayrıca kendisinin derin ruhsal ve duygusal ihtiyaçlarını, isteklerini ve derin duygularını anlatır.   

Sinastride Ay’ın aldığı iyi açılar, ilişkide duyguların rahat akmasını, rahatlıkla ifade edilmesini, yuva kurma arzusunun, çocuk yapma arzusunun doğabileceğini, duygusal olarak birbirlerinin yanında rahat, güvende hissettiklerini anlatır. Özellikle Ay kişisi duygularının, derin özlem ve arzularının kabul görmesinden, bunları doyasıya yaşamaktan mutlu olur. 

Kadın haritasında Ay erkek partnerin bir gezegeni veya aksına iyi açı yapıyorsa, kadın kendini duygusal olarak o ilişkide güvende ve rahat hissedecektir, kadınlığının kabul edilmesi, onaylanmasından hoşlanacaktır. Kadınsal yanlarını rahatlıkla ortaya koyabilecektir. 

Erkek haritasında Ay’ın kadın partnerinin bir gezegen veya aksına iyi açı yapması ise, erkeğin her halukarda kadını kendine eş gördüğünü, partnerinin kadınsı yanlarından hoşlandığını, onu beğendiğini, kadında aradığı eş ve kadın özelliklerini bulduğunu, ayrıca kadının zaman zaman ona annelik etmesinden mutlu olacağını, onunla yuva kurmak ve çocuk yapmak arzusunun doğabileceğini, kendi duygusal ihtiyaç ve özlemlerinin partneri tarafından rahatlıkla anlaşılıp benimsendiğini hissedecek ve kendini her anlamda bu ilişki mutlu ve tamamlanmış hissedecektir. Partnerinin yanında kendi duygusal yanıyla rahatlıkla temasa geçebilecek, onun yanında duygularını ve arzularını rahatlıkla ortaya çıkarıp yaşamak isteyecektir. Kadına karşı şefkatli bir eş gibi davranacaktır. Romantik olacaktır zaman zaman kadının yanında. Aradığı kadını bulduğunu düşünecektir!

Ay partnerin gezegenlerinden sert açı aldığında, durum tersi olacaktır. Duygusal ve ruhsal anlaşma zorlaşacaktır. Ay kişisi partnerinin kendisine anlayışsız davrandığını, duygularını görmezden geldiğini düşünebilir. Partner ise, Ay kişisini fazla duygusal görebilir, duygu sömürüsü yaptığını düşünebilir, ilişkiyi fazla duygularla boğup, ilişkiyi tıkadığını düşünebilir. Gündelik hayatın akışından çıkıp sürekli partnerinin duygularına odaklanmasını istemesinden rahatsız olabilir. 

Diğer yandan, duygulardan kaçan bir partner, Ay kişisinin duygularına cevap vermeyerek ilişkiyi sığlaştırır, monotonlaştırır, duyguların yaşanmadığı bir ortamda ilişkide bağlılık gelişmez. 

Ay ruh demektir her şeyden önce. Sert açılar olduğunda, ruhsal yakınlık, duygusal bütünlük kurmak zor olacaktır. Biri diğerinin kalbini, duygularını acıtacak, bastıracaktır. Böyle bir ilişkide kadın kendini kadın gibi hissedemez, kadınsı yanlarını ortaya koyamaz veya koysa da benimsenmediğini düşünüp incinir. 

Erkek haritasındaki Ay kadın partnerinden sert açı alıyorsa, erkek aradığı eş özelliklerini partnerinden bulamaz. Bir kadında görmek istediği şeyleri onda göremez. Kadın partner ona karşı anlayışlı olabilir, o anlayışsız olabilir. Belki erkeğin natal haritasında Ay sert açılar alıyorsa, anneyle çatışmalı geçmişi var demektir, demek ki, kadınlarla çatışmalı ilişki yaşar, kadınların duygularını reddeden bir tutum içinde olabilir. 

MERKÜR 

Merkür ‘iletişim’ yıldızıdır. İletişim deyip geçmemek gerek. İlişkide aşk ve bağlılık olsa bile, iletişimde sorunlar, çatışmalar varsa, bu ilişkiyi zaman içinde zedeleyebilir, kişiler arasındaki bağı zayıflatabilir. Onun için siz siz olun iletişim önemsiz demeyin, hatta en başta doğru iletişime önem vererek başlayın ilişkiye! Unutmayın, duyguların ifade edilmesi için de bazen iletişim gerekiyor, dilinizi doğru ve iyi kullanmaktan geçiyor duygularınızı doğru ve sağlıklı aktarmak. 

Merkür duygu yıldızı değildir, iletişim yıldızıdır. Akıl ve mantık devrededir. Ancak ‘vicdan’ dediğimiz şey için, kalpten sonra gerekli olan şey akıldır. Yani, akıl ve duygu birlikte vicdanı oluşturur. Yani, Venüs ve Merkür’ün birlikte uyumu gerekir adil, sevgi dolu, vicdanlı bir iletişim için. Demek ki, Merkür o kadar da uzak değil ilişki ve sevgiden. 

Merkür her şeyden önce birbirini anlamak demek. İlişkide siz partnerinizi gerçekten anlıyor musunuz ve partneriniz sizi anlıyor mu? Merkür’ün açıları bunları ortaya koyar. 

Sinastride birinin Merkür’ü diğerinin gezegen veya akslarıyla uyumlu açı yapıyorsa, ilişkide güzel ve sağlıklı bir iletişimin varlığından söz edebiliriz rahatlıkla. Kişilerin birbirini anlaması, doğru algılaması, ilişkide olası çatışma ve pürüzleri konuşarak çözebileceklerinin işaretini taşır. 

Sert açı söz konusu olduğunda, birinin Merkür’ü diğerinin gezegeni veya aksıyla sert açı yaptığında, Merkür kişisi ilişkile sert bir dille yaklaşıyor olabilir. Partnerini anlamıyor olabilir, kendini ilişkide yanlış ifade ediyor olabilir. Sözel tartışmalar, sert kelimeler ağızdan çıkabilir, bu saygıyı zedeler en başta. Derin bağlılık için sevgi kadar saygı da gereklidir.

Bundan dolayı, sert sözlerden kaçınmak, ilişkide tartışmayı tırmandırmamak için Merkür’ün partnerin gezegen veya akslarından birkaç iyi açı alması şarttır. 

Merkür partnerin gezegenlerinden açı almıyorsa, açısızsa veya sert açılıysa, ilişkide kişiler konuşacak ortak konu bulamayabilirler ayrıca. Aşkı, sevgiyi yaşarlar, ama sonra..? Konuşacak konu bulamamak ilişkide bir şeyler eksik duygusu yaratabilir. 

Bu arada, şunu da not düşeyim, Merkür duygu yıldızı olmamakla beraber, şayet bir kişinin Yükselen burç veya 7.ev evlilik evini yöneten yıldız ise o zaman iş değişir o kişi için. Merkür onun için direk ilişki yıldızı kapmasına alınır. Örneğin, 7.evinde Başak veya İkizler olan kişilerin evlilik evi Merkür tarafından yönetilmektedir. 

VENÜS 

Ah aşk sen nelere kadirsin!.. Aşk ve sevginin gezegeni Venüs. Bazı Astrologlar aşk gezegeni olarak kabul etmeyip, flört, ayartma, seks gezegeni olarak görüyor ancak bu görüşe katılmam mümkün değil. Her şeyin bir gezegeni var, Sevgi’nin de. Venüs sevgi ve aşkın gezegenidir! 

Venüs’ün gölge yanlarına dikkat edip, onun ayartma, fiziksel ve cinsel cazibesiyle insanları kullanma özelliklerine odaklanıp, Venüs’ün gücünü küçültmek doğru değildir. Bunlar Venüs’ün gölge yanlarıdır. Her gezegenin gölge yanı vardır, Venüs’ün de vardır ama bu onun pozitif yanının sevgi ve aşkı temsil ettiği gerçeğini değiştirmez. Gerçek anlamda sevginin ve aşkın gezegenidir o. 

Venüs sevgi kapasitemizi, neyi sevdiğimizi, nasıl sevdiğimizi, karşıdan sevgiyi nasıl almak istediğimizi, sevgide alma-verme dengemizi, nasıl bir aşık/sevgili olduğumuzu anlatır. 

Venüs ayrıca ilişkilerin ve sosyalleşmenin gezegenidir. Sosyal miyiz, içe dönük müyüz, nelerden hoşlanırız, bize zevk veren şeyler nelerdir? Bizi mutlu eden ve zevk veren her şeyi anlatır. İnsanlara nasıl yaklaşırız, ilişkiler kurma becerimiz nasıldır, sevgimizi, ilgimizi nasıl gösteririz vs ifade eder. 

Sinastride, Venüs’ün partnerin gezegeni ile uyumlu açısı, kişiler arasında aşk ve sevginin doğacağının en güçlü işaretidir. Özellikle Venüs kişisi yaydığı enerjiyle karşısındakinin gözlerini kamaştırır, büyüler, aşık eder kendini partnerine. Venüs kişisi de, sevgiyle, şefkatle, sıcak duygularla yaklaşır partnerine. Venüs’ün aldığı açı duygu yıldızları arasında ise, Venüs kişisinde de aşk ve sevgi doğar. 

Erkeğin haritasında Venüs aşık olduğu, beğendiği kadını temsil eder. Kadının haritasında sevme kapasitesini, nasıl bir sevgili ve kadın olduğunu anlatır. Kadın haritasında Ay ve Venüs kadın yanlarını temsil eder kişinin. Ay daha çok ‘eş ve anne’ özelliklerine vurgu yaparken, Venüs ‘sevgili’ özelliklerine vurgu yapar. Bu ayrımı keskin bir şekilde yapmayı doğru bulmamakla beraber genel olarak bu şekilde bir ayrım yapabiliriz. Ancak unutmayalım ki, hem Venüs hem Ay onun kadın yanlarını birlikte anlatır. Ay sadece anne değildir, Venüs sadece sevgili değildir, her iki gezegen de kadın yanını birlikte temsil eder. 

Sinastride, erkeğin Venüs’ü kadının eril bir gezegenine, mesela, Güneş veya Mars’ına güçlü ve iyicil açı yaptığında, kişiler arasında karşılıklı aşk doğar. Tersi olduğunda, yine aşksal ve sevgi enerjisi vardır tabii. Peki, fark nedir? Kadının Venüs’ü erkeğin Mars veya Güneş’ine güçlü ve olumlu açı yaptığında, kişiler arasında yine aşk ve sevgi doğar, kadın Venüsyen yani kadınsı yanlarının erkeği tarafından benimsendiğini, erkeğin ona hayran olduğunu, sevdiğini hisseder, erkek ise, keza kadının yanında eril özelliklerinin beğenildiğini, kadının onu çekici bulduğunu ve sevdiğini hisseder. Ancak buradaki ters açı, bir süre sonra rollerde karmaşa yaratabilir. Kadın ilişkide daha aktif, erkek daha pasif davranabilir. Kadın kovalar, erkek kaçar adeta. Ve aşk ve tutkuda denge şaşabilir bir süre sonra, tutkunun dozu artarken, sevgi arkada plana itilebilir. Benim tespitim yönünde ters açının dezavantajları bunlardır. Yoksa, kişiler arasında yine aşk ve sevgi tohumları vardır kesinlikle. Yine de, özetleyim, karşı cins söz konusu olduğunda, ideali erkeğin Venüs’ünün kadının eril gezegenlerine açısıdır. 

Venüs’e sert açılar, yumuşak/iyicil gezegenler arasında ise, bu ilişkiye tat, çeşit verir, tatlı sürtüşme yaratabilir. Sevgi veya tutku anlayışında farklılık olabilir, bu ilişkiye zenginlik katar eğer kişiler birbirine karşı sevgi ile yaklaşırsa. 

Sert gezegenlerin Venüs’e sert açısı, sevgiyi zedeleyen bir etki yaratabilir, onun için ilişki haritasında, Venüs partnerin bir sert gezegeninden sert açı alıyorsa, ilişkide sevgiyi soğutacak veya yıkacak şeyler yapmamaya son derece özen göstermek lazım aksi takdirde sevgiyi öldürmek, sevgiyi tüketmek riski gerçekleşir. Sevgi enerjisinin baskı altına alınması bir sert gezegenin sert açısıyla, ilişkide kişiler birbirini sevse de, o sevgiyi rahatlıkla birbirine aktaramama problemi yaşayabilir. Bu durumu fark edip, karşılıklı konuşarak, soruna çözüm bulmak, sevgiyi paylaşmak için daha çok zaman ayırmak ve sevgiyi göstermede daha özenli olmak gerekir. 

Ayrıca Venüs’ün sert açı aldığı ilişkide, bir tarafın diğerinin ona karşı zaafını kullanma olasılığı vardır. Özellikle Venüs kişisi partnerine tüm kaprislerini yansıtabilir, ilişkiyi ve sevgiyi şımarıkça harcayabilir. Sert gezegeni olan kişi ise, ilişkide anlayışsız, sert tavrıyla ilişkinin bozulmasına neden olabilir. 

MARS 

Fiziksel çekim, libido, seks ve tutkunun gezegeni. Seksüel beğeni ilk başta ondan sorulur. Mars natal haritada tutkuyu ve cinselliği yaşamak için nasıl hareket ettiğimizi, tutku ve sekse ne şekilde ulaştığımızı ve ne tür tutku ve cinsel arzulardan hoşlandığımızı anlatır. Libidoyu ifade eder. Natal haritada güçlü ve vurgulu bir Mars kişiye güçlü bir fiziksel cazibe katar, yüksek bir seksapel verir. Ayrıca hareket potansiyelini, başarma gücü ve cesaretini, eyleme geçme biçimi ve kapasitesini anlatır. Mars’ın gölge yanı öfke, fevri hareket, yıkıcı eğilimler, şiddet, öfkeden beslenmek, cesaretsizlik, korkaklıktır. 

Sinastride, kadın haritasında Mars beğendiği erkeği gösterir Güneş’le birlikte. Güneş daha çok sevdiği ve kendini güvende hissettiği eş tipini, Mars daha çok beğendiği ve çekici bulduğu sevgili tipini anlatır. Kadının Mars’ı erkeğin Venüs veya Ay’ıyla iyicil açıları, kişiler arasında inanılmaz bir aşk, tutku ve seksüel çekim verir. Kişiler birbirine mıknatıs gibi çekilir, hem duygusal, romantik yönden hem fiziksel, seksüel yönden mutlu olurlar. 

Mars’ın partnerin bir gezegeni veya aksıyla iyicil açısı, kişileri harekete geçiren, kan, can veren bir açıdır, tutkuyu canlandırır, yanı sıra ilişki monoton olmaz, ahenk ve uyum iyidir. Birlikte paylaştıkları sosyal, fiziksel aktiviteler, gezme, dans vs ilişkiye ayrı bir çeşit katar.

Birbirlerini çok kolay motive ederler, işbirliği, güç birliğini sağlayabilirler, bir hedefe birlikte rahatlıkla yönlenirler. Mars kişisi özellikle ilişkiye hareket, heyecan, adrenalin ve tutku katar, diğer kişi bu yüksek enerjiden hoşlanır, onun yanında kendini canlanmış, motive olmuş, tutkulu ve heyecanlı hisseder. 

Mars partnerin bir gezegen veya aksına sert açılı ise, sinir, öfke enerjisi belirgin olabilir, bu kişileri çatışmaya, tartışmaya, hatta fiziksel şiddete götürebilir. Mars kişisi diğerini kızdırabilir veya diğerinin gezegeni daha sert etkili ise, Satürn, Plüton gibi, o zaman Mars kişisi öfkeli, fevri iken, diğeri daha ezici, öfkeyi intikama dönüştüren biri olabilir. Açıkçası iki taraf da birbirini öfke ve şiddete doğru kışkırtabilir. Kişilerin buna çok dikkat etmesi gerekir. İlişkide sevgi ve aşk varsa, öfke ve ezme, intikam duygusuyla yüzleşip, bu duygularını iyileştirmeleri lazım ve bu duyguları ilişkiye yansıtmamaları lazım. Aksi takdirde, ilişki kavga ile biter. Daha sert ve kötü sonuçlar doğurması riski de vardır. Kişilerin bu konuda çok özenli ve dikkatli olması gerekir. 

JÜPİTER 

Jüpiter iyicil gezegenlerden biridir. Şans, zenginlik, genişleme, daha ileri hedefler, iyimserlik, cömertlik, pozitif enerji, heves, şevk ve umut veren gezegendir. Uğurlu bir gezegendir. Jüpiter etkisindeki bir kişi gülümseyen, iyilik dolu, asil ruhlu ve cömert kalbi olan biridir. İyi bir Güneş insanı gibi geniş yüreklidir. 

İlişkilerde Jüpiter kişinin içinde büyüdüğü sosyal, etik, ahlakı değerleri simgeler. Nasıl bir yaşamdan geliyor, zengin bir aile çocuğu mu, fakir mi vs de ifade eder. Gelenekleri temsil eder. 

Sinastride, Jüpiter’in uyumlu açısı, kişilerin ortak değerlere sahip olduğunu, benzer geleneklerden geldiğini, bundan dolayı yabancılık çekmeyeceğini veya farklı geleneklerden gelseler bile, birbirlerinin değerlerini rahatlıkla benimseyeceklerini ifade eder. Sert açılarında ise, bu konularda ayrılık, çatışma ve engel beklenebilir. 

Birinin Jüpiter’i diğerinin iyicil bir gezegeniyle uyumlu açısında, kişiler birbiriyle çok iyi anlaşır, birbirine karşı sevgi, şefkat, incelik, anlayış gösterirler ve özellikle Jüpiter kişisi diğerine cömert ve sevecen davranabilir, hatta şımartabilir. Şanslı ve mutlu bir birlikteliğin, evliliğin garantisi olabilir bu güzel Jüpiter açısı şayet aşk ve ilişki, evlilikle, yuva kurmakla ilgili ev alanlarını etkiliyorsa. 

Örn; Jüpiter özellikle partnerin 7.ev evlilik evine düşüyorsa veya 1.evine, Jüpiter kişisi partnerini daima sevecek, kollayacak, her zaman onun yanında olacaktır. Sevgi, şefkat dolu, maddi-manevi elinden geleni sunacağı bir ilişki sunacaktır partnerine. 

Öte yandan, Jüpiter evlilikte kalıcılığın garantisini vermeyebilir çünkü Jüpiter bereketi, şefkati, karşılıklı sevgi dolu bir anlaşmayı verirken, kalıcılık biraz başka yıldızlara bağlıdır, özellikle Satürn’e. 

Jüpiter iyi günlerin yıldızı iken, zor günlerin yıldızı Satürn’dür. Jüpiteryen vurgulu bir evlilikte, ilişkide sorunlar baş gösterdiğinde, kaçışlar olabilir. Jüpiter kişisi, zora gelemeyebilir. Bu bakımdan, ilişkinin biraz cicim zamanlarına da işaret edebilir Jüpiter. Fazla iyimserlik, fazla vericiliğin altında ilişkiyi çabuk tüketen tuzaklar bulunabilir. 

Mesela, birbirine sevimli davranmak, fazla iyi olmak adına, bazı gerçekler hasıraltına itilebilir, sevgi ve ilgi giderek yüzeyselleşebilir. Bu Jüpiter’in gölge yanıdır. Yani, yüzeyde her şey iyi, hayat güzel, sevgi şahane, bereket, lüks harika ama derinlerde saklanan, gizlenen bir şeyler olabilir, ilişkide samimiyet ve derinlik olmayabilir. Başka bir durumda, Jüpiter kişisi gerçekten samimidir ama partneri sürekli kaprisli, sorun yaratan biriyse, Jüpiter kişisi yaptığı iyiliklere rağmen, yaranamadığını düşünüp, ilişkiyi bırakabilir, iyiliği hak etmeyen birinden uzaklaşmayı tercih edebilir. 

Sert gezegenlerle Jüpiter’in sert açısı, yukarıda bahsettiğim gibi, gelenek, hayat görüşü, din, inanç, siyasi görüşte farklılıklar, sosyo-ekonomik yapıda farklılık çatışma yaratabilir. Biri diğerinin yanında kendini aciz, fakir hissedebilir veya biri diğerini maddi olarak kullanıyor olabilir. Maddi konuda değilse çatışma alanı, inanç, değerler konusunda olabilir. Kişilerin hedefleri, yaşamak istedikleri hayat tarzı çok farklı olabilir. Biri Amerika’ya gidip yerleşmek isterken, diğeri ülkesinde kalmak isterse, ayrılık doğurabilir bu. 

Sert açılar iyicil gezegenler arasında ise, bu ilişkide koparıcı etki yaratmaz genelde. Jüpiter kişisi partnerini şımartabilir. Onu hediyelere boğar, sevgilisini mutlu etmek için elinden geleni yapar. Karşılığında erkek ise, onun Şövalyesi, kadın ise onun Prensesi olmak ister. Yani iyiliğinin ve sevgisinin takdir edilmesini ister. 

SATÜRN 

Sorumlulukların, yükün, sıkıcı görevlerin, kısıtlamaların, disiplinin gezegeni. Öte yandan, dayanmanın, kalıcılığın, kalıcı somut başarının da gezegenidir aynı zamanda. Zamanın Efendisi odur. Sabırla çabalayanı ve dayanıklılık göstereni derinleşen sevgi bağı, bağlılık, kalıcı ilişki ile ödüllendirir ilişki bağlamında. 

Partnerinizin Satürn’ü sizin haritanıza güçlü ve iyi açı yapıyorsa, onun sonuna kadar sizin yanınızda olacağına güvenin. Nikahta eşlere şu sözler tekrar ettirilir, “İyi günde kötü günde seninle birlikte olacağıma söz veriyorum.” İşte Satürn budur, iyi günde de yanında, kötü günde de yanında olur partnerinin. Satürn kişisi ilişki için, partneri için sorumluluk alır gönüllüce, severek yapar ne yaparsa eşi için, yuvasının devamı ve ocaklarının her daim tütmesi için. 

Aşkın bittiği zamanlarda, insanları sevgi bağıyla bağlayan da odur aslında. 

Ayrıca ‘saygı’nın yıldızıdır. İlişkide aşka dair heyecanlar vermez ama saygı kazandırır ilişkiye. Kişilerin en tartışmalı zamanlarında bile, birbirlerine karşı saygıyı korumaları ilişkiyi yıpranmaktan korur ve bu uzun ömürlü ilişkinin garantisini verir. Sevgi ve saygı çerçevesinde bir ilişki kurmak Satürn’ün güzel/iyicil açılarının desteğiyle mümkündür. Jüpiter’in güzel etkisi de saygıyla ilgilidir tabii. Jüpiteryen etkide saygı daha yüce kişilerin birbirine dostane, sevecen, yücel gönüllü bir ifadeyle, cömert kalplikle yaklaşımını anlatır. Ama asıl kelimenin tam anlamıyla saygı Satürn’le ilgilidir diyebilirim. Çünkü Satürn sınırları çizen, mesafe koyandır. Kişinin izin vermediği alana girmemesi, o özel alana saygı duymasını bekler kişi.

İşte, eşler arasında bile, bazen bir mesafe, sınır lazımdır, kişilerin birbirine saygı duyması için. 

Satürn’ün özellikle akslara kavuşum açısı ‘kanca’ açılarıdır, Satürn kişisi kancayı atar, sorumlulukları üstlenir, partneriyle uzun bir birlikteliğin inşası için gerekenleri üşenmeden, olgun ve sorumlu bir tavırla üstlenir ve yerine getirir. Tabii Satürn kişisi diğerine de sorumlulukları hatırlatır, onun yapması gerekenleri de ifade eder. 

Güzel, daha doğrusu sert olmayan bir Satürn açısı, kişilerin birbirine karşı sevgi ve saygısını zedelemeden ilişkinin sorumluluklarını almasına katkı sunar. Birlikte uzak vadeli gelecek planı yaparlar, birlik beraberlik, eş olma duyguları güçlüdür. Birlikte hayatı kotarırlar. Birbirlerine karşı sorumlu hissederler, bunu gönülden yaparlar, içlerinden, doğal akar bu duygu çünkü Satürn ‘bağ’ gezegeni olarak, kişiler arasındaki sevgi bağını derinleştirir, kuvvetlendirir giderek. Bu da uzun ömürlü, zamana dayanıklı bir evliliğin, sevgiye dayalı bir ilişkinin temelidir. 

Sinastride, Satürn çok sert açılar yapıyorsa gerek iyicil yıldızlarla gerek sert yıldızlarla, kişiler arasında sorumluluk çatışması var demektir. İlişkide bir taraf bağın güçlenmesini hatta oluşmasını engelleyen, ilişkiye ters bir tutum alıyor demektir. Bu belki ilişkiyi hemen koparmayabilir, hatta hiç koparmayabilir. Ama gerçek sevgi bağı ile bağlı ilişkilerde kişilerin hissettiği bütünlük, bağlılık duygusundan mahrum kalırlar. Kopamasalar bile, birbirinden sürekli şikayet eden, birlik beraberliğin tam oluşmadığı, birinin çok baskılı olduğu, diğerinin ezildiği veya her ikisinin de başına buyruk davrandığı, derinleşmeyen, sıradanlaşan, renksizleşen, alışkanlığa dönüşen, hatta yalnız kalmak korkusuyla veya ekonomik nedenlerden dolayı bir arada duran, klasik karı-koca tiplerine dönüşürler. 

Çok sert açıları, özellikle karşıt açılar, ilişkiyi koparıcı güçtedir, onu da not düşeyim. 

URANÜS 

Değişimin gezegeni, değişim rüzgarının ayak seslerini duyuran yıldız. Ayrıca bireyselliğin, birey olma kapasitesinin, özgürlüğün gezegeni. 

İlişkilerde sert Uranüs açısı meşhur ‘ilişki koparan’ açılardır. Uranüs’ün olduğu yerde özgürlük vardır. Özgürlüğün olduğu yerde bireysellik önde gelir. Kişi aşık olsa, çok sevse bile, eğer ki ilişkide bireyselliğini tehdit eden bir şey varsa veya kişisel hedeflerine uymayan bir ilişkiyse, Uranüs kişisi çok çabuk bağını gevşetebilir, partnerine olan bağlılığı zayıflayabilir ve hatta ilişkiyi koparabilir. Veya ilişkiyi bağlılık geliştirmeden yaşamayı tercih eder. 

Çünkü Uranüs zaten ‘bağ’ gezegeni değildir, hatta kişilerin gelişmesi durmasın, insanlık ilerlesin diye, ‘bağ’a karşı çalışan bir gezegen olmalı. İşte, Uranüs bu görevi üstlenmiş. Uranüs olmasaydı, insanlar uyuşturucu bağımlısı misali berbat, kendine hiçbir şey kazandırmayan, ruhsal, fiziksel ilerleme kaydetmesine izin vermeyen ilişkilerde ömür boyu çakılıp kalırdı. İnsanlar bu tür ilişkide ne bireyselliğini geliştirebilirdi, ne de özgürlüğüne sahip çıkabilirdi. 

Allah her şeyi o kadar mükemmel düzenlemiş ki, bağ veren gezegen de var, bağı yeri geldi mi çat diye kesip atma gücü veren gezegen de. Mükemmel bir denge var burada. 

İyi yanıyla, Uranüs ilişkiye taze bir hava gibi gelen yenilikçi, farklı enerjiler katar. Kişiler sıradanın, rutinin dışına çıkıp hayatı, başka şeyleri keşfe çıkarlar. Birlikte yaşam deneyimlerine kendilerini cesurca açarlar. Yeniyi, denenmemişi, ilkleri denerler birlikte her konuda. İlişkiye adeta bir uzay filmi etkisi katabilir bu. Farklı olan şeyler ilişkiye inanılmaz bir tazelik, canlılık ve heyecan verir. Kişiler birbirinin içindeki cevherleri keşfetmede birbirine destek olur, ilham verir. Bugüne kadar yapmak isteyip yapamadığı şeyleri yapmak için cesaret bulurlar. Kabuğundan sıyrılır çıkarlar. 

Özellikle Uranüs kişisi ilişkiye bu bakımdan yenilikler, sıra dışılık katan kişi olabilir. Ama bazen şu da olabilir, partneri Uranüs kişisinin, Uranüs enerjisini kışkırtan bir etki yaratabilir başta. Ondaki Uranüsyen yanları uyandırır, canlandırır, böylelikle Uranüs kişisi bugüne kadar cesaret etmediği şeyleri partneriyle birlikte yapmaya cesaret edebilir. Hayatını radikal bir şekilde değiştiren yeni kararları hızla alıp, hayatını değiştirebilir. 

Değişime direnen biriyse Uranüs kişisi, o çılgın Uranüs enerjisiyle ne yapacağını şaşırır, hiç olmadığı davranış kalıpları içine girer, kendinden beklenmeyen şeyleri yapar, sonra tam tersini yapar, yaptığı şeylere karşı direnir, kendi kendine isyan bayrağı diker adeta. İçeride iki farkı yönü arasında bir isyan başlar. Yapması gereken radikal ve olumlu değişimleri yapamazsa, içeride çıkan isyan da boşa gider, değişim kaosa dönüşür, sonra yeniden eski alışkanlıklarına döner ama artık bakış açısı, kendisi yine de başkalaşmıştır. Kafa farklıdır artık, hayat eski tas eski hamamdır, bu da onu mutsuz eder. 

Kimi Uranüs kişisi de, amaçsız, rotasız, sebepsiz, sırf çılgınlık olsun diye çılgınlıklar yapar, kafasına buyrukluk ile özgürlük arasındaki farkı anlamamıştır henüz bu tür bir kişi. Bu başta kendini sonra ilişkisini yıkan bir sürece götürebilir onu. 

Uranüs ayrıca aşkla bağlantılı bir gezegendir! Bu çılgın yıldız ‘çılgın aşkların’ gezegenidir. Her şeyden önce ‘ilk görüşte aşkların’ ve ‘yıldırım nikahlarının’ gezegenidir. 

Uranüs etkisinde başlayan bir ilişki, aniden, birden başlar. Uranüs’ün çarpıcı enerjisiyle kişiler birbirine çarpılır adeta. İlk görüşte aşık olurlar, birden hızla ilişkiye başlarlar. Çılgın sevgili olurlar. Öte yandan, Uranüs etkisinin gölgesi devreye girerse, ilişki aniden başladığı gibi aniden bitebilir de. Çünkü başta çılgın aşık olsalar bile, sonra aşk birden sönebilir. Uranüs’ün de bu cilvesi var. Aşkın sönmemesi için, başka güçlü gezegen açıları lazım ve ayrıca ilişkide istikrar sağlayacak Satürn açısı lazımdır. 

NEPTÜN 

Hayallerin, ilhamların gezegeni Neptün. Yüce ideallerin gezegeni. İnancın, merhametin, kendinden başkasını düşünmenin, yardımseverliğin, egonun erimesinin gezegeni. Saf aşkın, karşılıksız sevginin gezegeni. Büyülemenin ve büyülenmenin gezegeni. En romantik gezegen Neptün. İdealist aşkın gezegeni. Ruh eşi olmanın, ruh eşi arayışının gezegeni. 

Öte yandan, gölgesi illüzyon, yanılsama, kendini kandırma veya başkasını kandırma, yalana sığınma, fantezi dünyasına kaçış ve gerçeklerden kaçışın, boş hayallerin, amaçsızlığın, depresyonun, kimliğini oluşturamamanın, başkası içinde yok olmanın, kendini yok saymanın, değersizleştirmenin veya tam tersi kendini Mehdi sanmanın gezegeni. 

Sinastride, Neptün hangi yönünü gösterirse, ilişki de ona göre şekillenir, ilişkinin gidişatı ona göre yol alır. Pozitif yanı baskın bir Neptün’ün açısal bağlantısının hakim olduğu bir ilişki, gerçek bir ruh eşi ilişkisinin, karşılıksız sevmenin hüküm sürdüğü bir ilişki olmaya adaydır. Gölgesi baskın bir ilişki, Mazoşist özelliklerin hakim olduğu bir ilişkidir. Bu tür bir ilişkide biri ezen, diğeri ezilen, biri kurtaran, diğeri kurtarılan veya biri egosunu şişiren, diğeri kendini, kimliğini ilişkide yok edendir. 

Özellikle Neptün kişisi diğerine bu tür bir enerji gönderir. Neptün kişisi, gezegenin pozitif yanını çalıştırıyorsa, ilişkide partnerine karşılıksız sevmenin, romantizmin, birini kendisi kadar hatta kendinden çok düşünmenin, saf sevginin, ruhsal yakınlığının ne demek olduğunu öğretir. Kişiler arasında bu çıkarsız, içten sevgi bağı ve ruhsal yakınlık onlara adeta masal dünyasındaki gibi bir aşk yaşatır. Neptün kişisi eşi için her şeyi yapabilir. Sevgisinde sınır yoktur. 

Şayet Neptün’ün gölgesinde ise Neptün kişisi, kendini o ilişki içinde ‘lost’ hisseder, ilişkide kaybolur adeta. Kimliğinin, benliğinin yok sayılması onda büyük bir değersizlik ve önemsizlik duygusu yaratır. Kendini işe yaramaz, sevilmeye layık olmayan biri görmeye başlar. Derken, partnerinin kölesi olur adeta. Kendini ezdirir durur. Ne zaman ki, bu durumun farkına varır, uyanır, kendini var etmeye, kendine değer vermeye başlar, o zaman ilişkide çatışma başlar. 

Neptün’ün gölgesinde kalan kimi kişi ise, ilişkide kandıran, yalan söyleyen, aldatan olur. Bu tür bir kişi ise, ‘duygusal sömürücü’dür. Kendine acındırarak, romantik aşığı oynayarak, partnerinin sevgi ve önemsenme ihtiyacını okşar, derken, partnerini her türlü sömüren bir asalağa dönüşür. 

Kimi Neptün etkisindeki ilişkide ise, bu derece negatif etkiler yoktur, hatta büyük bir sevgi bağı vardır ama kişilere evlilik getirmeyebilir. Kişiler arasında gizemli, bohem, belki sorumlulukların paylaşılmadığı ama kişilerin memnun olduğu, kendi gizli bahçelerinde sebepsizce mutluluk duygusunu yaşadıkları, büyüleyici ve masalsı bir aşk ilişkisi olabilir. Bu tür kimi ilişkiler ‘gizli ilişki’ olarak yaşanabilir, sonuçta Neptün ve Neptün’ün yönettiği Balık burcu 12.evle alakalıdır, yani gizli ilişkiyi de temsil eden evle bağlantılıdır. 

Neptün’ün böyle karanlık, gizemli yönleri vardır. Öte yandan, yeniden tekrar edeyim, Neptün pozitif yanıyla, insana en yüce ruhsal ve duygusal özellikler aşılayan, bencillikten uzak, egodan uzak, en romantik gezegendir. Neptün’ün partnerin önemli duygu gezegenlerine veya akslara uyumlu açı yaptığı bir ilişkide ‘ruh eşi’ ilişkisinden söz edebiliriz. 

PLÜTON 

Ölüm-yeniden doğuşun gezegeni. Kendinizle en derin yüzleşmenin gezegeni. Anka kuşu misali küllerinden yeniden doğmanın gezegeni. Büyük dönüşümün gezegeni. 

Plüton ayrıca seksin gezegenlerinden biridir. En derin seksüel çekim, büyük tutku gezegenidir. Cinsellik yoluyla kişilerin derin bağ kurması, birbiri üzerinde iz bırakmasını anlatır. Maskelerin atılıp, tüm çıplaklığıyla kendini ortaya koymasını, başkasına kendini her şeyiyle açmasını, başkasıyla en mahrem ve en derin şeylerini paylaşmasını anlatır. Derinlik ve yakınlıktan sorumludur. Kişiler Plüton’un gücüyle, sevgiyi derinden hisseder ve gerçek bir yakınlaşma yaşarlar. 

“Aşk insanı değiştiren en büyük güçtür!” sözü Plüton için söylenmiştir adeta. Plüton ‘en derin gücü’ simgeler, ilişkide aşkın insanı değiştiren ve dönüştüren gücünü simgeler. Plüton ilişkide gelinen son noktadır adeta. Bu derinliği ve ruhsal/duygusal yakınlığı, bir başkası içinde ruhsal/duygusal ve fiziksel bütünlük ve yakınlığı yaşamak insana her zaman nasip olmaz. Kendini bu dönüşüme açan, bir başkasına kendini açmaktan kaçmayan, bunu güçsüzlük olarak görmeyen, gerçek gücün bunda olduğunu kalbiyle hisseden kişilere nasip olur. 

Aşkın, sevginin en derin labirentinde gezdikten sonra, hiçbir şey artık eskisi gibi değildir. Aşkla dönüşür, bir başka kişi olursunuz adeta. Ayrıca Plüton’un gücüyle kendi içinizdeki en derin cevherlerinizi ortaya çıkarır, özünüze kavuşursunuz. Maskeler atılmış, korkulardan arınılmıştır. Gerçek sizsinizdir artık. 

Plüton’un gölgesinde kalmak ise, bunun tam tersidir. Maskelerden bir türlü vazgeçilmez, korkulardan kaçılır. Bunları kamufle etmek içinse, aşırı savunmacı, saldırgan, agresif, aşırı hırslı, aşırı sahip olmak arzusu, yakıcı kıskançlık, aşırı kontrolcü tutum, ezici ve yıkıcı eğilimler, aç gözlü isteklerle özün adeta sarmalanması ve giderek zehirlenmesini getirir. Plüton’un gölgesini yaşayan kişi, başkasını ezer, kontrol eder, yönetir, manupule eder, sahip olmak hırsıyla doludur, istediğini elde edemeyince yıkmak, yok etmek ister her şeyi ve sonunda kendini yok eder. Sert Plüton açıları ciddi şiddet içeriklidir.  

Sinastride, Plüton’u partnerinin bir gezegeni veya aksına açı yapan kişi, partnerini derinden etkiler, yüksek manyetik enerjisiyle partnerini kendine çeker. Plüton olumlu açılıysa, bu güçlü enerji kişiler arasında güçlü bir derinlik ve yakınlık verir. Plüton kişisi, partnerinin savunmalarını adeta yıkar, sevginin derinliklerinde gezme cesareti aşılar. En başta kendisi duygularını derin yaşayarak partnerini etkiler. Partneri onun duygularındaki derinliğinin muptelası olabilir, ondan vazgeçmesi zor olur adeta. Onunla birlikte duyguların derinliklerine inmek o kadar güzel ve anlamlı gelir ki, bunun için feda etmesi gereken neyse etmeye hazır olur, savunmalarını bırakır, Plüton kişisine kendini teslim eder ve ona kendini açar. Ve ardından yaşayabileceği en derin ilişkiyi yaşar. 

Plüton’u partnerinin bir gezegenine veya aksına sert ve olumsuz enerji gönderirse, partneri başta Plüton kişisini çok seksi bulabilir, ona çekilebilir ancak partner Plüton kişisinin yıkıcı, baskılayıcı, kontrol edici ve ezici enerjisini algılamaya başladığında korkup kaçabilir.

Ezilmeyi, manupule edilmeyi reddeder ve Plüton kişisine karşı koyar, uzaklaşır. 

Plüton kişisi partnerinin gezegenine vs sert açı yaptığında, kimi Plüton kişisi yıkım, kontrol, sahip olmak ve güç elde etme arzusunu dolaylı yönden gösterebilir bazen. Pasif bir yıkıcılık içinde olabilir, yıkıcı enerjiyi hem partnerine hem kendine yöneltebilir. Kaybetme, terk edilme korkusuyla, pasif bir tehditkar tutum geliştirebilir. “Gidersen kendimi öldürürüm!” şeklinde tehditlerle, ilişkiyi hastalıklı, takıntılı bir şekle sokar. 

Plüton başka sert bir gezegenle sert açı yaptığında ise, kişiler arasında ciddi savaş, kavga, güç mücadelesi ve rekabet doğabilir. Her ikisi de kaçmak yerine, savaşmayı tercih ederse, durum biri diğerini yıkana kadar devam eder. 

Plüton’un sert etkilerinin diğer gezegenler arasında en serti olmasına rağmen, pozitif yanıyla en pozitif gücü de temsil eder. Kişileri aslında bu gizli korku, yakıcı arzu, takıntılarından köklü olarak kurtaracak güç de odur. Kişiyi tüm derin korku ve takıntılarından kökten kurtaracak, özüne kavuşturacak şey Plüton’un dönüştürücü enerjisidir. Her şey Plüton enerjisini kişinin ne yönde kullandığına bağlıdır, yıkıcı mı, dönüştürücü mü, pozitif mi, gölgede mi. Bütün mesele budur. 


ASTROLOJİ VE İLİŞKİLER ÜZERİNE PDF KİTAPLARPDF KİTAPLAR:


1-Astroloji-Sinastri: İlişki Analiz Kılavuzu (Toplam: 307 Sayfa) (Astroloji    bilenler için) (Fiyatı: 30 TL)


2-Astroloji ve İlişkiler: Sevgilim ve Ben (Toplam: 224 Sayfa) (Astroloji bilmeyenler için) (Fiyatı: 25 TL)


Kitabı almak isteyen, aşağıdaki hesap no.lardan birine ödeme yapıp dekontu bana mail atsın ve hangi kitabı istediğini, kitabın ismini yazarak belirtsin, ona göre mail üzerinden pdf kitabı göndereyim.

 Hesap No:

       1)      Sema Kılıç, İş Bankası Antalya Merkez Şube, hesap no: 6200 - 3736087)


             İBAN NO: TR620006400000162003736087

  Veya


       2)      Sema Kılıç AKBANK İstanbul Beyoğlu Şubesi.

 İban No: TR630004600039888000173499

             Akbank Şube: 0039  Hesap No: 0173499


       3)      Yurt dışından başvuranlar, ödemeyi Money Gramm ya da Western Union aracılığıyla   gönderebilir. 


Tel: 05539830191

Mail hesabım: sema_mavii@hotmail.com

Twiter hesabım: @astrologsemavii

Face sayfam: Astrolog Semavii
Parlak şans yıldızı sizinle olsun dileklerimle…Astrolog Semavii 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder