19 Nisan 2017 Çarşamba

ASTROLOJİDE 9 İLHAM PERİSİ


Ülke ve dünyada olup biten gerilimli olayları biraz olsun bir kenara bırakıp ruhumuza ve zihnimize iyi gelecek bir konu üzerinde yazayım dedim.

Sizlerle daha önce hiç paylaşmadığım bir konu olsun istedim. Astrolojide “9 ilham perisi” diye geçen Asteroidlerle ilgili bilgiyi paylaşmak aklıma geldi.


Sevgili arkadaşım Astrolog Sevilay Eriçtem Asteroidlerin uzmanıdır. Onun face sayfasında bu konuda daha fazla bilgi edinmek isteyenlere tavsiye ederim sayfasından okuyun. Ayrıca yakında çıkaracağı “Asteroidler” Kitabını da sabırsızlıkla bekliyorum.


Burada sadece 9 ilham perisi diye geçen 9 Asteroid hakkında bilgi vereceğim size.

Bazı saygın yabancı Astroloji sitelerinden ve ayrıca “Draconic Chart” (Drakonik Harita) kitabının yazarı Astrolog Pamela Crane’nin kitabından bazı alıntılar yapacağım konu hakkında.

9 Asteroid ilhamda sorumludur ve genellikle yaratıcı ve ilhamlı kişilerin haritalarında dikkat çekici yerdedirler. Bu asteroidler gerek Tropikal yani bildiğiniz doğum haritasında gerekse Drakonik haritada önemli açısal kalıp içinde ve pozisyondadırlar.

Bakalım kim hangi konuda “ilham perisine” sahip?

9 İlham Perisi:

1-      Calliope: Epic şiir perisi: Yazarlar için iyi bir asteroiddir.

2-      Clio: Tarih perisi: Tarihle ilgilenen kişilerde önemli yerdedir ve ayrıca “ün”le de alakalıdır.

3-      Euterpe: Müzik, şarkı ve mersiye perisi: özellikle müzikle bağlantılı asteroiddir.

4-      Erato: Lirik şiir perisi: Şiirler alakalıdır ve ayrıca romantik ve erotik yazmayla ilgilidir.

5-      Melpomene: Trajedi perisi: Drama ve tiyatroyla ilgili özellikle ve ayrıca dramatik konular üzerine yazı, karanlık yazı ile ilgilidir.

6-      Polyhymnia: İlahi, dinsel müzik ve marş perisi: İlahi söylemek, marş söylemekle ilgilidir. Ayrıca oyunculuk ve şiirle de ilgilidir ama daha ziyade yaratıcı ruhsallık ve doğal metafizikle alakalıdır.

7-      Terpsichore: Dans perisi: dansçılarda ve koroda şarkı söyleyenlerde öne çıkan bir asteroiddir ve ayrıca koreograflarda da öndedir.

8-      Thalia: Komedi perisi: Komedyenlerde öne çıkan bir asteroiddir ve ayrıca komediyle alakalı iş yapan kişilerde öne çıkar. Karikatüristler veya çizgi filmle uğraşanlar vs.

9-      Veee Urania: Astroloji perisi: Astrologların haritasında öne çıkar özellikle ve ayrıca psişik ve mistik kişilerde de öne çıkar. Astronomiyle de ilgilidir.

Şimdi bu asteroidlere haritanızda nasıl bakacağınıza geldik. İnternette www.astro.com sitesine üye olmanız gerekir öncelikle. Sonra sitenin ana sayfasında “free horoscope” bölümü var üstte onu tıklayın ve oradan “Extended Chart Selection” bölümünü tıklayıp açın. Doğum bilgilerinizi girin. Extenden Chart Selection sayfasının alt kısmında “Asteroid name/number list with 19933 names yazan linkte bütün Asteroidler vardır, linkten girip yukarıdaki asteroidleri bulup tik koyabilirsiniz yanına veya daha pratik bir yol vereyim, bu linkin üstünde bir sütun var, orada Asteroidlerin numaraları vardır, onları yazın virgül koyarak araya. Sonra yukarıda haritayı aç bölümünden haritanızı açın, asteroidleri haritanızın üzerinde görürsünüz.

Hemen size 9 ilham perisi olan Asteroidlerin numalarını yazayım burada:

Calliope: 22

Clio: 84

Euterpe: 27

Erato: 62

Melpomene: 18

Polyhymnia: 33

Terpsichore: 81

Thalia: 23

Urania: 30

Doğum haritanızda bu asteroidlerden biri veya birkaçı önemli noktalarda olabilir. Bu o konu/larda yeteneğiniz var demektir genel olarak ve hayatınızda ilgili yetenekle alakalı işler yapabilir, yeteneğinizle öne çıkabilir ve parlayabilirsiniz.

Doğum haritasında neye dikkat edeceğiz bu Asteroidlere bakarken?

Pratik olarak söylersem, bir asteroid:

1-      Yükselen burcunuzla veya MC Kariyer Noktanızla kavuşum yaparsa önemlidir. (Astroloji bilenler için Akslarla kavuşum yaparsa.)

2-      Bir gezegeninizle kavuşum yaparsa önemlidir. Özellikle Güneş ve Ay ile kavuşum çok önemlidir. Ancak diğer gezegenler de konusuna göre önemlidir. Mesela, bir müzisyen için Venüs veya Merkür önemlidir. Onun Venüs’üyle Müzik perisi “Euterpe” kavuşum yapıyorsa şahane bir müzik yeteneği var demektir.

3-      Bir gezegenle karşıt açı yaparsa önemlidir.

4-      Bir Arap Noktası, sabit yıldız veya başka bir Asteroidle kavuşum yapması önemlidir ayrıca.

Bu arada, kavuşum veya karşıt açı için orbu (derece aralığını) en fazla 2-3 derece alın.

Bilmeyenler için not düşeyim:

Kavuşum açısı demek, aynı burçta iki şeyin yan yana gelmesidir. Mesela, Güneş Akrepte 20 derece, Urania 22 derece Akrepte olsun. Bu 2 derece orbla kavuşum demektir. Normalde, 10 derece alınır gezegenler için ancak Asteroidler için en fazla 2-3 derece alınır.

Karşıt açı iki şeyin tam zıt pozisyonda olması demektir. Mesela, Güneş 20 derece Akrepte, Thalia Asteroidi 19 derece Boğada olsun. Boğa-Akrep zıt burçlardır. Güneş ve Thalia arasında 1 derece orbla zıt/karşıt açı vardır bu durumda.

Son olarak şunu belirtmek isterim. Drakonik haritasını bilenler Drakonik Asteroidlerine de baksın derim çok önemli ve anlamlıdır. Hatta doğum haritasıyla Drakonik haritasının sinastrisini karşılaştırsınlar Asteroidleri ekleyerek. Drakonik haritasını bilmeyen ve merak edenler astro.com’dan Drakonik haritanızı çıkarabilirsiniz yukarıda bahsettiğim “Extended Chart Selection” bölümünden.

İlham perileri Asteroidleri nasıl yorumlayacaksınız pratik olarak?

Tabii hangi burçta olduğuna bakarak yorumlayabilirsiniz. Bir Asteroid bulunduğu burcun doğasında bir yeteneğe işaret eder. Mesela, Akrep burcunda bir Urania daha gizemli konulara yatkın bir Astroloji yeteneğine işaret ederken, Terazide bulunan Urania daha çok Psikolojik Astrolojiye meyil verebilir, ünlülerin Astroloğu olabilir veya işbirliği yapmaya yöneltir kişiyi mesleği bağlamında vs.

Konuyu birkaç örnek harita örnekleriyle noktalamak isterim.

Cem Yılmaz’ın komedi perisi Thalia nerede diye merak ettim baktım. Thalia 10 derece Terazide, 9 derece Koç Merkürüyle karşıt açıda. İlginçtir, Cem Yılmaz’ın Urania’sı da 7 derece Terazide Thalia’sıyla kavuşumda. Astronomi, uzay vs ile alakalı espriler yapıyor bazen, belki de bu asteroidlerden aldığı ilhamla olabilir. Yılmaz’ın ayrıca Terpsichore’u 3 derece Akrep’te ve 3 derece Boğa Güneş’iyle karşıt açıda. Burada dans yeteneği yerine koreografi yeteneği olarak kendini gösteriyor olabilir.

“Kötülükçü” kitabıyla öne çıkan Gazeteci-Yazar arkadaşım Aycan Aşkım Saroğlu’nun Yay Güneş’iyle Yazarlık perisi Calliope asteroidi kavuşumda. Yazar olmak için doğmuş.

Madonna’nın Müzik perisi Euterpe’si 6 derece Aslanda, Venüs’ü de 0 derece Aslanda. Uzak bir orb sayılır Asteroid için ama bence etkilemiş onu.

Bir Astrolog olarak Urania önemli benim için başta. Urania 7 derece Balık’ta. Mistik konulara meyilli bir Astroloji merakım ve yeteneğime işaret ediyor bu. Demek ki, bundan dolayı giderek Ruhsal Astrolojiye kaydım. Drakonik Urania ise 0 derece Kovada. Doğum haritamdaki Balık Urania Drakonik Başakta 8 derece Ay’ımla ve 9 derece Marsımla karşıt açıda. Bir de yukarıda bahsetmediğim ama Astroloji için önemli olan bir Asteroid “Stargazer” Drakonik Akrep Yükselenimle 2 derece orbla kavuşumda. Astrolojiye profesyonel olarak adım attığımda, transit Urania 7 derece Başakta imiş, tam olarak natal Balık Urania’mın karşısında iken yani karşıt açı yaparken! Ayrıca o gün Calliope Yükselenimle 1 derece orbla kavuşumda.. Demek ki, bu konuda yazarlık için de adım atmışım.

Astreroidleri, sabit yıldızları vs katınca derin bilgilerle karşılaşıyor insan. Muhteşem bilgiler hem şaşırtıyor insanı hem uyanış yaşatıyor.

Meraklısına birkaç Asteroid daha vereyim, bakarsınız haritanızda nerede diye..

Stargazer (Astrolojiyle alakalı yine): 8958

Popastro (Astrolojiyle alakalı): 10216

Karma Asteroidi (Herkesi ilgilendirir, bakın hangi burçta nerede vs. Karma Asteroidinizin transitlerden etkilendiği zamanlarda karma konusuna daha dikkatli olun. Belki de bir karmik düğümü çözmek için tam zamanı da olabilir önemli bir transit aldığında): 3811

Asteroid değil, Sabit yıldız olan Sirius’u merak edenler için, bahsettiğim sütuna direkt “Sirius” diye yazın bakın.

Yıldızlar ışık tutsun yolunuza!..

Astrolog Semavii

3 yorum:

 1. senin haritanda calliope ikizler
  clio: Aslan
  Euterpe: İkizler
  Erato: BAlık
  MElpomene TErazi
  Polyhymina Aslan
  thalia Kova
  Urania aslan
  Güçlü açıları yokmuş ama nası sizce?

  YanıtlaSil
 2. senin haritanda calliope ikizler
  clio: Aslan
  Euterpe: İkizler
  Erato: BAlık
  MElpomene TErazi
  Polyhymina Aslan
  thalia Kova
  Urania aslan
  Güçlü açıları yokmuş ama nası sizce?

  YanıtlaSil
 3. Euterpe ve Polyhymina marsımla tam kavuşumda,Melpomene de ay akrebimle kavuşumda ,karma astreodi de verteximle tam kavuşumda :D

  YanıtlaSil